Pozemkový spolek Východní Polabí

Vznik pozemkových spolků si klade za cíl ochranu a obnovu tradičního rázu naší krajiny. Tato občanská iniciativa se zaměřuje na spolupráci neziskového, komerčního a veřejného sektoru při údržbě biologicky a kulturně cenných míst v našem okolí. Pozemkový spolek se snaží získávat podporu jednotlivých vlastníků pozemkových parcel, na kterých se snaží provádět systematický management, jehož následkem je rozvoj a zachování rozmanitosti přírody a krajiny. Někdy stačí jen trocha práce s kosou, nějaký dobrý nápad a šikovné ruce a pastva pro pozorné oko je na světě.

První viditelnou aktivitou našeho spolku se stala realizace záměru obnovy místní lokality Na Plivátkách. Z původně zamýšlené Rodové aleje nám věci takzvaně přetekly do projektu výstavby naučné stezky. Město Smiřice tento záměr posvětilo přilehlým pozemkem, firma DU PONT nás finančně podpořila, firma Pasivní Domy HK nám postaví nepostavitelné a několik šikovných rukou našich přátel se dalo do práce. Vyrýsovala se i spolupráce s místní základní školou a účast na rozvoji a budování stezky přislíbilo i město a první vlaštovky z řad místních soukromých podnikatelů.

Mohlo by se to všechno udělat třeba z nějakých dotací a vystřelit stezku Světe div se. To by ale nemělo ten správný grif a asi by se z toho stal pouze nějaký přírodní teátr. To my rozhodně nechceme. Stezka, jako pilotní projekt založeného pozemkového spolku, by měla být veřejným prostorem k chuti oka a smyslu, měla by být zábavná, inspirativní a dál se rozvíjet.

Letos můžeme oslavit století republiky právě zde, otevření stezky plánujeme totiž už letos na podzim.

A co zajímavého bude Pozemkový spolek ještě iniciovat? Zaujmeme obnovou tradice Rodových alejí? Budou mít zájem rodiče nově narozených potomků chuť a sílu vysadit při této příležitosti vysokokmen staré ovocné odrůdy a tímto i pomoci okrášlit naši stonající krajinu?

Uvítáme jakoukoliv pomoc a spolupráci.

Děláme to všichni nejenom pro sebe, ale i pro ty  kteří tu budou žít po nás.


 

SEZNAM LOKALIT:

Biocentrum Obora
Smržovský potok
Katastrální území obce Vlkov
Katastrální území obce Hořiněves